HUSTOPEČSKÉ LISTY – Realitní trh se taky mění 04 | 23

19. dubna 2023

Je tady jaro a jsem rád, že se společně můžeme opět podívat do světa realit. Pár měsíců uplynulo a najednou je vše jinak. Rád bych byl optimistou, ale svět už nikdy nebude jako předtím. Zřejmě toho nebylo málo a po dlouhém covidu přišla i válka, a to za rohem.

Co vše nám to přinese a jaký to bude mít dopad na realitní trh?

Vyrůstal jsem v malé vesničce na středním Slovensku. V našem rodinném domě jsme topili dřevem, jelikož les byl za plotem. V podstatě to tak měli všichni. Jako dítě si pamatuji, že najednou přišel boom a všichni přešli ze dřeva na elektrické kotle. Pak, za pár let, přišla plynofikace obce a lidé začali pořizovat kotle plynové.

No a najednou nastalo zdražení energií, snad o 30 nebo 40%. Časem jsem cestou ze školy opět čím dál častěji viděl, jak se kouří lidem z komínů. Možná vám to něco připomíná. Ano, svět se změnil a pořád se mění. Za dvě století jsme se posunuli od bytů se sdíleným sociálním zařízením na patře, či latrinou na dvoře, až po vlastní, někdy i dvě samostatné koupelny v domě.

V posledních letech je tendence tvořit úsporná, estetická a funkční bydlení. Taková, která nebudou analyzována z hlediska objemu, nýbrž účelu. Bytové jednotky a domy, které budeme klasifikovat podle jejich cenové návratnosti, použitých technologií a energetických úspor, které dokáže obydlí díky svým vlastnostem vytvořit.

Když vám ze dne na den vzroste cena elektřiny ze 2 Kč za kWh na 6 Kč, je to v peněžence znát. Nejvíce to pocítí lidé, kteří v tom posledním období nestihli svoji nemovitost modernizovat, a to zejména po stránce energetické náročnosti. Ta bude v nejbližších letech důležitá. Energie, které byly v minulosti samozřejmostí, jsou dnes velice častou otázkou při koupi či pronájmu nemovitosti. Kolik jsou měsíční náklady na bydlení?

Tato hodnota bude zřejmě znatelně ovlivňovat stav našeho rodinného rozpočtu. Jestli máte nemovitost, kterou můžete prodat a peníze investovat do modernizace svého bydlení, tak není na co čekat.

Loňský rok se na realitním trhu nesl ve světle rekordů. Zatímco například nabídka volných a dostupných bytů byla vůbec nejnižší v moderní historii, ceny bytů nikdy nebyly vyšší. A rekordní zájem byl také o hypotéky. To je minulost. Kvůli opatřením ČNB, dražším úvěrům na bydlení a nejistotě ve světě, klesá počet zájemců o koupi nemovitosti. Se sníženou poptávkou se postupně prodlužuje doba prodeje nemovitosti.

Také růst cen pozemků by však letos mohl být znatelně nižší než vloni. Kombinace vysoké inflace a růstu sazeb hypoték už totiž neumožní mnoha zájemcům takto drahé pozemky pořídit. Stále naštěstí ještě platí, že české pozemky, ať už zemědělské nebo stavební, patří v Evropské unii k těm nejlevnějším. U stavebních pozemků bude hrát důležitou roli zasíťování. Stále více obcí nemá kapacitu inženýrských sítí a zajistit si třeba novou kanalizační přípojku znamená běh na dlouhou trať. Pozemky připravené na stavbu se tedy budou prodávat výrazně dráž než vloni.

V celé této problematice, o které vám tady píšu, jsme doma. Jsme místní realitní kancelář a náš region známe určitě lépe než nějaké realitky z Brna či dokonce z Prahy, které se tváří, že trh znají a dokáží jen navýšit cenu mimo realitu. Znalost územního plánu, požadavky stavebního úřadu, či kooperace s katastrálním úřadem tvoří komplexnost našeho servisu a předpoklad pro úspěšný obchod.

Závěrem vám chci popřát hlavně pozitivní myšlení a méně televize. Ta lidi drží v posledních letech ve strachu a negativní náladě. To, jak se cítíme, se přenáší i do běžného života. Chybí úsměv a radost. Donekonečna se rekordy lámat nedají a myslím si, že i na to vše, co se ve světě děje, se pořád máme dobře. Važme si toho.

Jsme vám k dispozici pro vaše dotazy a konzultace. Naše výsledky za poslední roky mluví za nás.

Erik Lipnický
Schmidt-reality s.r.o. pobočka Hustopeče
tel: 774 241 009 –

    Máte dotaz ohledně nemovitostí? Napište nám, rádi pomůžeme!

    * Pole označená hvězdičkou jsou povinná