HUSTOPEČSKÉ LISTY – Přehledně o realitní situaci na trhu 07 a 08 | 23

30. července 2023

I přesto, že jsme již všichni naladěni na léto, což znamená čas odpočinku a dovolených, tak je vhodné posoudit aktuální realitní situaci, neboť se po delším období částečně změnila k lepšímu.

V posledních letech šly ceny nemovitostí strmě nahoru a zdálo se, že jejich růst se už nikdy nezastaví. Zlom přišel až v průběhu loňského roku, kdy se trh vlivem společensko–ekonomické krize nečekaně změnil a ceny začaly poprvé po dlouhé době klesat. Dnes již pořídíte byty v průměru o 8,4 % levněji než před 12 měsíci. Ze statistik vyplývá, že za ty jednopokojové dokonce zaplatíte v celorepublikovém průměru o 10,2 % méně. V roce 2023 pokles cen stále trvá, ale tento trend už výrazně zpomalil. To může být předzvěstí stagnace trhu. Mimo jiné i proto, že poptávka se za poslední rok rapidně snížila, zatímco nabídka bytů se zvýšila o více než 119 %. Tento nepoměr samozřejmě hraje do karet potenciálním kupujícím investorům, kteří i díky aktuální situaci na trhu mohou reálně doufat v dodatečnou slevu v rozmezí 10–20 %.

A jaký je výhled do budoucnosti? V současné nestálé době nevíte, co bude zítra, takže lze těžko predikovat vývoj trhu ve středně- či dlouhodobém horizontu. Odborníci se však přiklánějí k názoru, že aktuální pokles se brzy ustálí a ceny začnou znovu růst. Prvotní šok z navýšení úrokových sazeb opadnul, ale potřeba vlastního bydlení nikoliv.

A když k tomu přidáte nedostatek nových bytů, chybějící reformu stavebního zákona a vysoké ceny komodit, pozemků i stavebních prací, tak podobný pokles jako nyní už hned tak nepřijde. Daleko pravděpodobnější je scénář, že se realitní trh v ČR změní a po vzoru západní Evropy bude i zde mnohem běžnější bydlet celý život v podnájmu. Když sleduji tendence politiků a úředníků v Bruselu, tak v nejbližších letech očekávám prodražení zejména novostaveb, a to kvůli zavedení přísných pravidel pro nulovou uhlíkovou stopu nemovitosti. Možná malinko klesá cena stavebního materiálu, ale rapidně stoupá pracovní síla. Abych to shrnul a k tomu použil selský rozum, tak teď je jediná možnost pořídit si normální nemovitost za rozumné peníze. Nelekejte se cen, které vidíte v inzerci nebo na internetu. Na scénu se opět po letech vrátilo slovo sleva, a to v mnoha případech dosti výrazná. Je nejvhodnější doba si o ni říct. Rozhodně tedy doporučuji sledovat nabídky, které se pro Vás mohou obrátit v zajímavou investiční příležitost.

Obecně se dá říct, že bude přibývat příležitostí k zajímavému nákupu nemovitosti. Najdou se lidé, kteří budou nuceni nemovitost prodat, v horším případě rychle, a tam může být vzhledem k okolnostem cena nižší.

Jsme jediná realitní kancelář, která má v okresu Břeclav celkem 3 kamenné pobočky s centrálou v Brně. Díky tomu, že působíme na trhu přes 10 let, disponujeme značnými zkušenostmi, na základě kterých jsme schopni predikovat chování trhu a dokážeme stanovit skutečnou a náležitou cenu nemovitostí. Najdete nás po pravé straně u kina v ulici Janáčkova v Hustopečích. Letos je to právě 10 let, kdy pravidelně přispívám do Hustopečských listů svým odborným názorem a pohledem na realitní situaci v našem regionu. Touto cestou bych rád poděkoval za vaši přízeň. Také vám chci popřát krásné léto, ať se vám povede dovolená a přinese spoustu nových zážitků i zasloužený odpočinek.

    Máte dotaz ohledně nemovitostí? Napište nám, rádi pomůžeme!

    * Pole označená hvězdičkou jsou povinná