Moravští vinaři řeší existenční problémy, víno se pije méně

4. června 2024

Zdravím vás, přátelé,

Situace na moravských vinicích je v současnosti velmi náročná. Mnoho vinařství končí svou činnost nebo hledá nové vlastníky z ekonomických a rodinných důvodů. Bohužel, pro mnoho starších vinařů je stále obtížnější předat své vinice dalším generacím, nebo najít investory, kteří by jim pomohli překonat finanční problémy.

Podle aktuálních dat je v nabídce realitních kanceláří na prodej asi deset vinařství. Jak uvádí prezident Svazu vinařů České republiky Martin Chlad, mnoho menších vinařství a živnostníků zvažuje ukončení své činnosti. Prodej vinařství je dnes mnohem obtížnější než v minulosti. Dříve trvalo prodat vinařství šest až devět měsíců, nyní se však za poslední tři roky nedaří prodat žádné. Důvodem je nedostatek investorů a zájemců o koupi.

Vinaři mají strach, že by veřejné nabídky mohly negativně ovlivnit jejich obchodní tým a prodej vína. Ceny vinařství se pohybují v desítkách až stovkách milionů korun. Nejlepší rodinná vinařství, která se předávají z generace na generaci, stále fungují dobře, ale těm, kteří takové štěstí nemají, nezbývá nic jiného než vinařství prodat.

Mnoho vinařů rozšiřuje své portfolio o další aktivity, aby zajistili stabilní příjmy i v období, kdy prodej vína klesá. Organizují vinařské akce, staví vlastní penziony, nebo se zaměřují na výrobu nízkoalkoholických vín a dalších produktů z vína.

Spotřeba vína v Česku loni klesla o 8,4 % a očekává se, že letos bude pokles ještě větší. Tento trend sledujeme nejen u nás, ale i v zahraničí, kde produkce a spotřeba vína také klesá. Největší problém pro české vinaře je nedostatek podpory lokální produkce ze strany státu, což je velkým smutkem zejména pro mladé vinaře.

Tato situace odrazuje mnoho vinařů od rozšiřování a obnovy vinic. Nové vinice vyžadují dlouhodobé plánování a první hrozny lze sklidit až po čtyřech letech. V současné nejisté době si mnoho vinařů nemůže dovolit takové riziko. Navíc je stále méně lidí ochotných pracovat ve vinařství, což je další velká překážka.

Navzdory těmto problémům však stále existují moderní a prosperující vinařství, která vedou nadšení podnikatelé. Tato vinařství hledají nové cesty, jak překonat problémy a nabídnout zákazníkům kvalitní produkty a zážitky.

Pěkný den vám všem přeje R.S. 💛🔑🏡

Odkaz na celý článek:
https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/vino-vinari-obor-vinohrady-zemedelstvi-spotreba-objemy.A240531_145150_ekonomika_vebe?h=16B772CF093307510786ACDBE932DD82

    Máte dotaz ohledně nemovitostí? Napište nám, rádi pomůžeme!

    * Pole označená hvězdičkou jsou povinná