Koupě nemovitosti ve Španělsku, nečekané náklady navíc a co vás může překvapit

25. ledna 2024
Zdravím Vás, přátelé, 🌞🤗
 
Jak možná víte, poslední měsíc jsem strávil ve Španělsku 🇪🇸. Ale nevyrazil jsem za odpočinkem 🌴, ba naopak. Věnuji se zde náročnému zařizování investičního bydlení, které jsem si tady pořídil 🏠💼.
 
Chci se s Vámi podělit o své zkušenosti s koupí nemovitosti ve Valencii a o tom, jak se liší od našich zvyklostí v České republice 🇨🇿. Nejdříve se podívejme na standardní 3% provizi pro realitní kanceláře 🏢💸, kterou platí jak kupující, tak prodávající, což dohromady činí 6% + DPH. K tomu se přidávají právní služby, které mohou činit 1-2% z kupní ceny, tedy sami posoudíte, že tento poplatek je výrazně větší než u nás 💰. Ale to, co doopravdy navyšuje celkové náklady, je daň z převodu nemovitosti, která ve Valencii činí 10% . Připočítejte náklady na notáře, poplatky za přepis na katastru a dostaneme se k celkovým nákladům převyšujícím 16% z kupní ceny 💵📈. Navíc, tempo práce zde často odpovídá oblíbenému španělskému „mañana“ 🕰️😅, což znamená, že vše trvá déle, než bychom očekávali a především chtěli:). Služby zde často nedosahují kvality, na kterou jsme zvyklí u nás v Česku.
 
Co je ale stejné jako v naší domovině, jsou faktory určující hodnotu nemovitosti. Hlavní faktory jsou – lokalita a sousedství. Patro, ve kterém se byt nachází, výhled na moře 🌊, nebo kvalita stavebních materiálů 🏗️, to vše má značný vliv na cenu.
 
Moje zkušenost s investicí do nemovitosti ve Španělsku byla zcela nová, a přestože vše neproběhlo úplně hladce, jsem rád, že mohu tyto postřehy sdílet právě s Vámi 👍. Jestliže uvažujete o investici do nemovitosti ve Valencii, neváhejte se na mě obrátit 📲🤝. Rád vám poskytnu detailní informace a poradím jak se vyhnout potenciálním nástrahám.
 
Pěkný den Vám všem přeje
 
R.S. 💛🔑🏡

    Máte dotaz ohledně nemovitostí? Napište nám, rádi pomůžeme!

    * Pole označená hvězdičkou jsou povinná