HUSTOPEČSKÉ LISTY – Realitní trh – prostor pro zlepšení 06 | 22

19. června 2022

Dnes bych to vzal tak nějak „z každého rožku trošku“. Možná bych začal s dražbami. Ty byly v posledních dvou letech celkem v módě. Určitě si nejeden z vás říká: „Však je to super prodat za co nejvyšší cenu, ne?“ Ano, ale to by se muselo dražit férově, a hlavně podle zákona. Dražil jsem několik nemovitostí. Zaregistrujete se, pošlete vratnou zálohu a v určeném termínu sednete k počítači a dražíte. Vidíte sebe i ostatní pod určeným číslem a máte přehled, kdo kolik přihazuje. Jenomže u nás se to dělá tak nějak „po česku“. Dražbu řídí realitní makléř, kterému posíláte mailem nabídku ceny. On si s vámi může rozehrát i takovou hru, že přehazujete sami sebe. Vše samozřejmě bez účasti notáře, takže nezákonně a hlavně neférově. Tyto realitní kanceláře dělají naší profesi velice špatné jméno, a hlavně tímto nekalým způsobem zcela uměle vyšponovaly ceny tam, kde jsou dnes. Věřím, že dražbám už odzvonilo a jsem velice rád, že jsme nikdy nešli touto cestou. Jelikož známe místní trh, je pro nás určení ceny daleko snazší než pro cizí kanceláře.

Nacházíme se teď v takovém meziobdobí, kdy potřebujeme více pracovat s prodávajícím. Ten chce za svou nemovitost kolikrát nesmyslné částky, za které by se třeba ještě loni prodalo. Ale situace je úplně jiná. Kupující se nehrnou a ti, co by i něco chtěli, tak mají problém dostat úvěr v bance. Zpřísnění podmínek pro získání úvěru, vysoké úroky a ceny nemovitostí dávají stopku obchodu čím dál častěji. I to nám dává prostor na sobě pracovat. Zdokonalujeme techniku, učíme se používat 3D scanery, vylepšujeme videoprohlídky, hodně času věnujeme marketingu a propagaci naší společnosti. Já osobně jsem se zaměřil na energie, které trápí naše klienty. A bude hůř. Už koncem loňského roku jsem se po vlastní zkušenosti s Bohemia Energy začal zajímat o energetickou problematiku. Absolvoval jsem několik školení a trvalo pět měsíců, než jsem získal pro spolupráci silného partnera a vše zapracoval do našeho portfolia. Od května 2022 tak máte možnost přes naši společnost získat nezávaznou nabídku pro komplexní vyřešení energetických úspor na vaší nemovitosti. Musím se přiznat, že i já sám jsem byl překvapen z toho, kolik peněz se dá ušetřit, či dokonce vydělat. Nemyslím teď rady ministerstva topit o 2 stupně méně, ale hlavně o vlastní fotovoltaické elektrárně. Je to velká budoucnost, speciálně u nás na Moravě, kde sluníčko svítí velice štědře. Vlastní elektrárna na střeše je cesta nejen k vlastní soběstačnosti, ale i možnost příjmu do rodinného rozpočtu.

Mýty, že vyrobenou energii se nevyplatí prodat do sítě, jsou pryč. Trh se změnil a je řada společností, které vaši produkci vykoupí za stejnou cenu, za jakou ji vy nakupujete, když nesvítí slunce. Jsem moc rád, že již dnes dokážeme klientům zařídit celou věc na klíč. A to včetně státní dotace, která dokáže pokrýt téměř 50 % nákladů na celou realizaci. Návratnost celé investice je tak pouze 5–7 let. Velkým bonusem je i nabíječka na elektromobil, kterou celou pokryje dotace. Je to velké téma, které si rozhodně zaslouží vaši pozornost. Všichni sledujeme, co se děje na trhu s plynem a vlastní elektrárna je první a v našich podmínkách zcela logický pozitivní krok kupředu. Navíc to není nic složitého. Jestli máte střechu nad hlavou, tak ji využijte. Nezáleží na tom, čím topíte a taky to děláte do budoucnosti, kdy elektromobil bude součástí více domácností. Celý proces, díky velkému zájmu, už trvá i půl roku a tak čekat nedává smysl.

Již dnes mám informace, za jakou cenu se nakupují energie na rok 2023 a můžu potvrdit, že to do problémů dostane příští rok hodně domácností. I proto jsem se snažil tuto službu co nejrychleji zařadit do naší nabídky. Jsem potěšen, že tak můžeme klientům prodat nejen nemovitost, ale i měsíčně ušetřit hodně peněz. Sám již vlastní elektrárnu provozuji, takže vím, o čem mluvím a rád vám vše vysvětlím. Letos je i důvod k oslavě. Naše společnost slaví na trhu 15 let. Přišel čas ohlédnout se zpět a říct jedno velké DÍKY všem. Vám, klientům za přízeň, spolupracovníkům za trpělivost a skvělou práci a vedení společnosti za podporu. Bylo to super a jdeme dál.

Erik Lipnický, Schmidt-reality s.r.o.

pobočka Hustopeče

tel: 774 241 009

    Máte dotaz ohledně nemovitostí? Napište nám, rádi pomůžeme!

    * Pole označená hvězdičkou jsou povinná