HUSTOPEČSKÉ LISTY – Realitní trh 2022 12 | 22

19. prosince 2022

Jsem rád, že vás můžu ještě závěrem roku pozdravit a alespoň malinko informovat o tom, co se děje na realitním trhu. O tom, jak se trh za poslední měsíce postupně měnil, jsem už psal. Dnes bych vám rád přiblížil, jak fungujeme a jak jsme se přizpůsobili dnešní situaci. Museli jsme velice rychle reagovat na rostoucí ceny energií a snažili se pomoct nejvíce postižené skupině dnešní doby, kterou jsou důchodci. Právě oni se kvůli vyšším výdajům za chod domácnosti dostali do potíží. Starší lidé často bydlí v nemovitosti, která je pro ně zbytečně velká. Mladí lidé, kteří by i za dnešních daleko složitějších podmínek v bance něco chtěli koupit, tak na hypotéku nedosáhnou, popřípadě je měsíční splátka natolik vysoká, že to prostě nejde zvládnout. Vrátila se tak na scénu situace z roku 2008, a tou je výměna s doplatkem.

Další možnost, kterou důchodcům nabízíme, je možnost koupit malý byt do osobního vlastnictví v komplexech pro seniory. Momentálně máme v nabídce celkem 7 bytů v Šakvicích a v Brodě nad Dyjí, kde se taková zařízení nachází. Jedná se o bezbariérové a nízkoenergeticky náročné menší byty o dispozici 1+kk až 2+kk, v cenové relaci cca 3 mil. Kč. Velkou výhodou je klidné prostředí a služby pro seniory, jako jsou třeba obědy, úklid domácnosti nebo nákupy. Není výjimkou, že někdo dokonce prodá svoji nemovitost a jde do tohoto zařízení bydlet do nájmu. Což je také možnost. Nájem se pohybuje od 7-10 tis. Kč + energie. Je to pro soběstačné důchodce, kteří jsou zde velice spokojeni.

Kapitola sama o sobě je prodej nemovitosti. Na minulost, kdy se vše prodávalo jak po másle, navíc za vysoké ceny, je potřeba rychle zapomenout. Prodávající si musí uvědomit situaci na trhu a nastavit reálnou cenu akceptovatelnou kupujícím. Tady je práce pro nás nejtěžší, protože mnozí to nemůžou pochopit, že doba je jiná a nic nenapovídá tomu, že by se v nejbližších 3 letech mohla změnit k lepšímu. Velice zajímavou klientelou jsou pro nás momentálně také majitelé úspěšných firem, kteří investují své peníze do nemovitostí, aby je ochránili před velkou inflací. Já sám jsem v listopadu prodal několik nemovitostí a pozemků za 18 mil. Kč v nejbližším okolí Hustopečí. I to mě utvrdilo v tom, že realitní trh se nezastavil, jen se změnil.

Exekutoři a insolvenční správci už jsou připraveni na slabší články celého systému. Nenechte to zajít do nezvládnutelné situace a stavte se za námi pro rady. Jsme tady pro vás v Hustopečích již 12 let a věříme, že společně překonáme i nejbližší náročné období.

Závěrem mi dovolte vám poděkovat za další rok s vámi. Za úspěšné obchody a příběhy, za důvěru a doporučení. Chci vám popřát šťastné a veselé Vánoce a jen to nejlepší do nového roku, hlavně hodně zdraví, lásky a spokojenosti.

Erik Lipnický
Schmidt-reality s.r.o.,pobočka Hustopeče
tel: 774 241 009
email:

    Máte dotaz ohledně nemovitostí? Napište nám, rádi pomůžeme!

    * Pole označená hvězdičkou jsou povinná