Hlad po kvalitním bydlení v našem kraji.

24. dubna 2024
Zdravím vás, přátele,
při pravidelné denní dávce 10 km chůze 🚶‍♂️ jsem poskytl rozhovor pro deník.cz o nedávné aukci v rezidenci.

Souboje o nové bydlení v centru Veselí nad Moravou, v rezidenci Nová tržnice vrcholily v tomto týdnu. K mání totiž byly jedny z posledních nových bytů v budově nejblíže k supermarketům Billa a Kaufland. O pronájem moderního bydlení ve stavbě dokončené letos v zimě měli lidé zájem, což bylo znát tisícikorunami v příhozech.

Ve veřejné aukci tak byl o pronájem dvojice větších bytů i s terasou byl citelný hlad po novinkách s rekuperací o ploše mezi sedmašedesáti až pětaosmdesáti metry čtverečními.

Vyvolávací cena kolem patnácti tisíc korun za měsíční nájem bytu ve třetím nadzemním podlaží dlouho neodolala tlaku zájemců. „Registrací, tedy zájemců, bylo šest,“ informovala v pátek mluvčí veselské radnice Olga Svoják.

Nakonec ve středu vysoutěžené ceny dosáhly až na hranici třiadvaceti tisíc a výše. Nájemné se tak v jednom případě navýšilo po aukci o pětapadesát procent a u druhého bytu dokonce o více než sedmdesát procent oproti vyvolávacímu nájmu.

Realitního makléře Roberta Schmidta tento zájem nepřekvapil, spíše se podle něj naplnily prognózy. „V Česku je totiž problém, že chybí kvalitní bydlení odpovídající jednadvacátému století. Několik let se tady nestavělo a také nestaví. Lidé si ani nemají kde pronajmout moderní bydlení,“ upozornil jednatel jihomoravské realitní kanceláře Schmidt Reality.

Jak dále uvedl, ve městech jsou totiž ze zdánlivě novějších jen panelákové byty ve stavbách z osmdesátých a devadesátých let minulého století s vyššími platbami za energie. „Tyto byty ale technologicky, ani hlukově neodpovídají dnešní době, a to včetně výtahů. Člověk, který má peníze a chce si pronajmout byt, si nemá z čeho vybrat. Pokud se objeví příležitost, je movitější zájemce ochotný si připlatit, než aby bydlel v paneláku s nepřizpůsobivými lidmi a musel řešit problémy s parkováním,“ přiblížil makléř.
Za nájem v bytu v nové rezidenci Nová tržnice ve Veselí nad Moravou jsou zájemci ochotní dát i více než dvacet tisíc korun.

Za nájem v bytu v nové rezidenci Nová tržnice ve Veselí nad Moravou jsou zájemci ochotní dát i více než dvacet tisíc korun. Zdroj: Deník/Petr Turek

Byty v nových polyfunkčních domech ve Veselí nad Moravou totiž nabízí kromě centrální rekuperace či podlahového topení také parkovací stání přímo u domu. A to na parkovišti, které se celé kompletně otevřelo minulý týden. „Do léta by zde měly být zprovozněny dobíjecí stanice pro elektromobily,“ podotkla mluvčí radnice, kterou přestavba dosluhující tržnice na trojici nových bytových domů s přízemím pro prodejny a služby vyšla zhruba na dvě sta padesát milionů korun.

Město fond o dvaačtyřiceti bytech začalo nejdříve prodávat, tehdy se o šest bytů ucházelo i čtyřicet zájemců. Pak ale vlivem nárůstu úrokových sazeb u hypotečních úvěru a zájmu o pronájmy přešla radnice k aukcím nájemného, kdy první soutěž uspořádala loni v říjnu.

Tehdy se průměrný vysoutěžený nájem pohyboval kolem částky 265 korun za metr čtvereční. Tento týden průměrná cena pronájmu už výrazně přeskočila tři stovky.

odkaz na celý článek: https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/nova-trznice-veseli-nad-moravou-obyvatele-verena-aukce-zajemci-byt.html

Pěkný den vám všem přeje R.S. 💛🔑🏡

    Máte dotaz ohledně nemovitostí? Napište nám, rádi pomůžeme!

    * Pole označená hvězdičkou jsou povinná