Břeclavany čeká velké stěhování

23. května 2009

Břeclavsko – Prodej bytů v Břeclavi se téměř zastavil. Lidé více přemýšlejí, jestli si mají koupit starší byt nebo investovat do nového.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Deník/Karel Čepera

Velké stěhování čeká město Břeclav. Myslí si to alespoň odborník na reality Robert Schmidt. A to i navzdory tomu, že prodej bytů momentálně stagnuje. Ceny panelákových bytů ovšem klesají, stovky městských bytů přecházejí do soukromých rukou a ve městě jsou k dispozici desítky neobsazených nových bytů.

„Je patrné, že ceny panelákových bytů klesají ne o procenta, ale většinou mnohem více, podle lokality. Zároveň stovky městských bytů na sídlišti mění majitele. Myslím si, že si mnozí z nich budou chtít zvýšit standard bydlení, který je nyní obecně v Břeclavi na nízké úrovni. Budou se z Valtické stěhovat do města, zatímco část obyvatel starších bytů v centru se přesune do nových bytů,“ nastínil Schmidt scénář, který očekává.

Podle něj sice trh s byty v Břeclavi momentálně stagnuje, ale brzy se dá do pohybu. „Teď je ta správná chvíle, byty se dají koupit levně. Ceny se vrací na úroveň roku 2005. Nikdo ale nemůže čekat, že klesnou na polovinu,“ myslí si majitel břeclavské realitní kanceláře, který i navzdory zlevňování panelákových bytů radí klientům spíše investovat do nové výstavby.

„Starší byt tři plus jedna koupíte třeba za milion, za půl milionu ho zrekonstruujete, ale pořád máte starou věc,“ srovnával Schmidt. Důležitou roli ovšem hraje ekonomická situace každého z klientů. Odlišný metr navíc platí pro městské byty, které nyní radnice prodává nájemníkům za zlomek tržní ceny. „Koupit nyní v Břeclavi byt od města je nesporně dobrá investice. Tak levně žádné jiné, srovnatelné bydlení nepořídíte,“ souhlasil realitní makléř.

Ceny nových bytů jsou úplně jinde – například ve dvou nových bytových domech u nemocnice se metr čtvereční se pohybuje od pětadvaceti do třiceti tisíc korun. „Cena je vysoká jen zdánlivě. Je kompletní, včetně kolku za převod nebo poplatků realitní kanceláři. Kupující už nezaplatí ani korunu. Navíc bude každý měsíc šetřit díky nízkým provozním nákladům,“ argumentoval Antonín Nešpor z investorské společnosti Slovan Plus.

Pořizovací cena například dvoupokojového bytu začíná těsně nad úrovní jednoho a půl milionu korun. Ze sedmaosmdesáti bytů, které firma loni dostavěla, je jich dnes prodaných pětačtyřicet. „Je pravda, že se prodej v poslední době zpomalil. Z deseti zájemců jich dříve byt koupilo pět, teď stěží dva. Byty jsme ale přesto nezlevňovali, není důvod,“ je si Nešpor jistý tím, že moderní byty s podlahovým vytápěním, sklepem a parkovacím místem prodá.

Nové bydlení nyní nabízí v Břeclavi také firmy FKB, H.R.S. a další investoři. A navzdory nekončící krizi se staví také v dalších městech Břeclavska, kde lidé stojí před stejným dilema – nový, nebo starší byt? „Zvažovali jsme obě varianty. Nakonec jsme si vybrali nový byt, který ještě není dostavěný. Rozhodla poměrně příznivá cena a také hezká lokalita,“ těší se Gabriela Šenková z Hlohovce na nové třípokojové bydlení v Mikulově.

https://www.denik.cz/ekonomika/breclav_byty20090523.html

    Máte dotaz ohledně nemovitostí? Napište nám, rádi pomůžeme!

    * Pole označená hvězdičkou jsou povinná